„ROZWÓJ POWSZECHNY KU NOWYM HORYZONTOM POZNANIA” - SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI PARTNERSKICH SZKÓŁ

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

W dniach 14 - 16.11. 2017 r. w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Ząbkowicach Śląskich przebywali z wizytą nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionego gimnazjum z Cervenego Kostelca.

Pierwszego dnia goście odwiedzili burmistrza miasta, p. Marcina Orzeszka, który przypomniał również o wieloletniej współpracy naszych miast na płaszczyźnie kulturalno-oświatowej oraz wręczył gościom pamiątki.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie najpierw goście obejrzeli sztolnię , a potem w parku linowym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi. Wieczorem wszyscy brali udział w zajęciach sportowych w Hali Słonecznej, za co serdeczne dziękujemy instruktorowi ząbkowickiego OSIR-u, Błażejowi Sobali.

Następnego dnia odbył się wyjazd do Sokolca, w czasie którego nasi czescy goście „zdobywali” Wielką Sowę oraz poznawali historię i geografię tego regionu dzięki barwnym opowieściom p. Jerzego Organiściaka . Był on również przewodnikiem wycieczki po naszym mieście, w czasie której dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z historii Ząbkowic. Dziękujemy również p. J. Organiściakowi za to, że wszyscy mogli wejść na Krzywą Wieżę i podziwiać stamtąd piękną panoramę naszego miasta.

W ostatnim dniu swojego pobytu goście wzięli udział w zajęciach plastycznych i językowych w naszym gimnazjum. Po prezentacji multimedialnej o malarstwie abstrakcyjnym wszyscy uczestnicy warsztatów tworzyli swoje abstrakcyjne dzieła artystyczne. Na zajęciach językowych, w formie gier i zabaw, uczyli się języka polskiego, czeskiego i angielskiego.

Te trzy dni pełne wrażeń na długo wszystkim zapadną w pamięci. Kiedy przyszedł czas pożegnania, wszystkim było smutno, że tak szybko upłynęły. Na pamiątkę pobytu w naszym gimnazjum czescy goście otrzymali od nas pamiątkowe koszulki z logo naszej szkoły.

Takie przedsięwzięcie było możliwe dzięki pracy naszych nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem starali się zapiąć wszystko na przysłowiowy „ostatni guzik”. Wyrazy podziękowania należą się naszym nauczycielom : Agacie Bałachowskiej, Katarzynie Batóg, Rafałowi Matusikowi, Michałowi Paczkowskiemu i oczywiście Krzysztofowi Cupiałowi, który dwoił się i troił, aby program został w pełni zrealizowany.

Dziękujemy także dyr. Henrykowi Saryczewowi za noclegi w Hali Słonecznej oraz p. N.M. Pelikańskim za pyszne posiłki. Jesteśmy również bardzo wdzięczni naszym uczniom, którzy pomagali nauczycielom w tym przedsięwzięciu. Byli to: Kamila Leśniak, Demyter Amanda, Starczewska Paulina, Mliczek Aleksandra, Kudryńska Zofia, Szwajkowska Paula, Jeł Martyna, Łotysz Roksana, Wereśniak Wiktoria, Łyzeń Nikola, Oczek Kaja, Polniak Paulina, Zając Wiktoria, Zieleń Klaudia, Balawender Aleksandra, Karpiak Karolina, Białokryty Katarzyna, Andruszkiewicz Artur, Skowron Filip.

Następnym etapem tej współpracy będzie wyjazd do Czech naszych nauczycieli i uczniów w lutym, w przyszłym roku.

B. Słodzińska

Thursday the 18th. Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Ząbkowicach Śląskich. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.