Włochy

W dniach 15.05-26.05.2013 r. nasi gimnazjaliści pod opieką p. Małgorzaty Fudali, p. Marioli Pomykały, p. Agaty Bałachowskiej i p. Iwony Wasyluk uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Włoch. Uczniowie zakwaterowani byli w hotelu Tiziano w nadmorskiej miejscowości Valvarde di Cesanatico. Podczas pobytu młodzież spędzała czas na plażowaniu i zwiedzaniu pobliskiej okolicy. Organizowane były gry, zabawy i konkursy np. na najciekawszą budowlę z piasku. Główną atrakcją wycieczki był wyjazd do Rzymu i zwiedzanie najważniejszych zabytków: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki, Panteon, Fontanna di Trevi, Bazylika św. Piotra oraz pobyt w San Marino. Chętne osoby miały również możliwość doskonałej zabawy w parku rozrywki w Mirabilandi. Wycieczka była udana i wszyscy byli zadowoleni.

W dniach od 7 maja 2005 r. do 14 maja 2005 r. odbyła się wycieczka do Włoch w ramach projektu Socrates Comenius. Opiekunami młodzieży były: p. E. Leśnik, p. I. Wasyluk, p. A. Bałachowska, p. M. Pomykała. Tematyką spotkań delegacji szkół pracujących przy projekcie Socrates Comenius w Masera di Padova była "Woda źródło życia". Zaraz po przyjeździe uczennice: Justyna Krakowiak, Aldona Padula, Agnieszka Nowaczewska, Daria Osiadacz i Anna Filipaszek poznały swoje korespondentki i ich rodziny, u których mieszkały.

09.05.2005r. (poniedziałek) każda ze szkół zorganizowała wystawę swoich prac na specjalnie przygotowanych miejscach. Następnie uczennice brały udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez włoskiego nauczyciela. Ukończone prace przeznaczone zostały na dekoracje holu szkoły. Po zajęciach lekcyjnych odbył się uroczysty apel, na którym powitano delegacje szkół z Francji, Bułgarii i Polski. Po południu spotkaliśmy się z Prefektem Padwy w jego siedzibie. Tam wspólnie przybliżyliśmy zadania projektu. Potem wszyscy mogliśmy poznać zabytki Padwy (m.in. Bazylikę Św. Antoniego, Kościół Św. Justyny) i podziwiać wspaniałe freski Giotta.

10.05.2005 r. (wtorek) wczesnym rankiem udaliśmy się nad rzekę za miastem, gdzie odbyły się zajęcia w terenie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonywali przydzielone zadania: badali prędkość wody, pH wody, budowę koryta rzeki, rozpoznawali i oznaczali florę i faunę rzeki. Wyniki badań zapisywali w dzienniku badacza. Potem wspólnie podsumowali efekty swojej pracy. Po obiedzie zwiedzaliśmy fabrykę ceramiki oraz Villę Contadini – wspaniałe wnętrza i ogrody. Podziwialiśmy zgromadzone tam dzieła sztuki.

11.05.2005 r. (środa) ten dzień był dla nas prawdziwą niespodzianką. Udaliśmy się na wycieczkę do Wenecji, gdzie m.in. oglądaliśmy pierwsze założone w Europie Getto i zapisaną na kamiennych tablicach dramatyczną historię Żydów z czasów II wojny światowej. Ogromne wrażenie zrobił na nas Plac Św. Marka. Z Wenecji popłynęliśmy statkiem na wyspy: Murano i Burano. Będą na wyspie Murano mogliśmy podziwiać proces wyrobu kolorowego szkła, a na wyspie Burano słynne koronki.

12.05.2005 r. (czwartek) był bardzo pracowitym dniem, ponieważ od rana nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół prowadzili zajęcia edukacyjne, a młodzież prezentowała swoje prace omawiając zorganizowane wystawy i projekcje multimedialne. Po południu odbyło się spotkanie u Burmistrza Masera di Padova, w którym brały udział nie tylko delegacje szkół, ale także zaprzyjaźnione rodziny i mieszkańcy miasta. Burmistrz zaprosił wszystkich nauczycieli pracujących przy projekcie na uroczystą pożegnalną kolację.

13.05.2005r. (piątek) był bardzo smutny. Po obejrzeniu prezentacji kultury krajów uczestniczących w projekcie, odbył się apel, na którym zostały wręczone podziękowania i wszyscy serdecznie się pożegnaliśmy. Rodzice przygotowali pożegnalny piknik w szkolnym ogrodzie, gdzie mogliśmy spróbować specjałów kuchni włoskiej i nie tylko.

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, pełni wrażeń i nowych znajomości wróciliśmy 14 maja 2005 r. do Ząbkowic Śl.

Wyjazd był wspaniałą możliwością wymiany doświadczeń, poznania kultury innych krajów, struktury szkolnictwa i nawiązania nowych przyjaźni – był dobrą lekcją edukacji europejskiej.

Friday the 17th. Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Ząbkowicach Śląskich. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.