Nowości

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

  

Ewa Nowak, Ogon Kici

    Główną bohaterkę, Kicię, poznajemy w momencie, gdy kończy ona drugą klasę liceum. Ma poukładane, spokojne życie. Jest to osoba pełna rozsądku, dystansu do siebie i rzeczywistości, z jasno wyznaczonymi życiowymi celami. Jedyne, co w niej niepokoi, to ortodoksyjna wręcz niechęć do poważniejszych kontaktów z chłopcami.
    Kicia pełni ważną funkcję w harcerstwie i ma pojechać jako kadra na obóz. Przypadkowo poznaje jednak Kalisza, organizatora obozów surwiwalowych i dawnego przyjaciela jej ojca. Kicia rezygnuje z obozu i jedzie z Kaliszem na wakacje. Okłamuje przyjaciół, ukrywa przed rodzicami i znajomymi swoje niezwykle mocne i pełne gotowości do wszelkich poświęceń uczucie do starszego o dwie dekady, żonatego mężczyzny.
    Zachowanie Kalisza nie pozwala czytelnikowi jednoznacznie ocenić, czy cały ten skomplikowany układ między dwójką tak odległych ludzi rozgrywa się tylko w sercu i wyobraźni Kici czy też Kalisz jest równie zaangażowany jak Kicia, tylko mocnej obarczony życiowymi obowiązkami i poczuciem odpowiedzialności.
Tłem wydarzeń jest pobyt na obozie surwiwalowym dla młodzieży, historia skomplikowanej i niejednoznacznej moralnie relacji między rodzicami Kici oraz poznanie nigdy niewidzianego przyrodniego brata.

Ewa Nowak, Mój Adam

    Mój Adam to zbiór dwunastu opowiadań, których motywem przewodnim jest psychologia relacji damsko-męskich, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych ról, w jakich stawiają się w tych relacjach dziewczęta, a następnie kobiety. Opowiadania nawiązują do serii „miętowej”, ale akcja wybiega niekiedy daleko poza lata liceum czy nawet studiów. Narratorkami są zawsze postacie żeńskie, które w serii „miętowej” możemy odnaleźć jako postacie drugo lub trzecioplanowe. W dwóch opowiadaniach (Kiełczewski i Pomyłka) przyglądamy się z bliska losom dorosłych kobiet, jednak istotą książki jest psychologiczna obserwacja nieracjonalnych mechanizmów rządzących ludźmi w każdym wieku i do uzyskania pełnej satysfakcji czytelniczej znajomość serii nie jest potrzebna.


Ewa Nowak, Lawenda w chodakach

    Lawenda… to powieść drogi. Dwie „chodzące” ze sobą pary postanawiają wyruszyć w podróż po kempingach w Europie (dokładna trasa, którą przebyli bohaterowie).
    Cztery osoby, które poznajemy, pochodzą z zupełnie różnych domów i różni ich wiele bardzo ważnych w podróży spraw — stan majątkowy, poglądy na ludzi, świat, życie, siebie, sposób wyrażania opinii, stosunek do jedzenia, zwiedzania, miłości, lojalności. Podczas podróży powoli ujawniają się problemy bohaterów i między bohaterami. Atmosfera zagęszcza się jeszcze, gdy na kempingu w Monachium jedna z dziewcząt poznaje podróżującego samotnie Polaka, który udając, że ma zwichniętą nogę, przyłącza się do naszych bohaterów ku wielkiemu niezadowoleniu obydwu chłopców.
Jacek Lambertz jest typem nowoczesnego, współczesnego patrioty. Jego śmiałe zachowanie, oryginalny sposób na życie, i naruszanie układów między kochającymi się parami, zmusza całą czwórkę do zastanowienia się jak mocne, i czy prawdziwe, są więzy, które ich łączą.
    Podczas podróży poznajemy również innych przypadkowo spotkanych na kempingach ludzi — między innymi siostry Grzegorzewskie, które z domu wyniosły niską samoocenę i nie potrafią poradzić sobie z chłopakiem, który stosuje wobec nich przemoc psychiczną.
    Matka jednego z bohaterów jest pisarką. Poprosiła młodzież, aby przez całą drogę robili jej notatki z podróży. To, jak różne postrzeganie tych samych wydarzeń mają bohaterowie, jest pobocznym wątkiem powieści.

Ewa Nowak, Michał Jakiśtam

    Piętnastoletnia Edyta Januszewska przenosi się z Łomży do Warszawy, gdzie zamieszkuje u swoich kuzynów — Gwidoszów. Szczególne okoliczności sprawiły, że gimnazjalistka musi nagle zmienić miejsce zamieszkania, a tym samym dom i szkołę. Ojciec Edyty, Andrzej, to typ domowego tyrana, który wszystkie decyzje podejmuje samodzielnie, bez porozumienia z córką, a nawet z żoną.
    W nowym środowisku Edyta nie potrafi się odnaleźć. Styl życia rodziny Gwidoszów dziwi ją i intryguje. Ciotka Joanna — zamiast sprzątać i zajmować się domem — uczęszcza na kurs Feng-Shui, ośmioletnia Marysia studiuje słownik języka polskiego, a trzyletnia Celinka używa swojego własnego języka, zrozumiałego tylko dla Marysi. Ostoją normalności w domu Gwidoszów wydaje się Edycie jedynie wujek Mariusz.
Jeszcze gorzej jest w gimnazjum, do którego uczęszcza Edyta. Klasa jej nie akceptuje. Dziewczyna jest wyzywana i obrażana. Prym w klasie wiedzie Olga — osoba zaborcza i apodyktyczna.


Ewa Nowak, Wszystko tylko nie mięta

    Jest to debiutancka powieść Ewy Nowak. Dyskretnie i z humorem przemyca pochwałę takich wartości jak lojalność, miłość, fantazja, poczucie humoru oraz dystans do samego siebie. Bohaterami tej powieści jest rodzina Gwidoszów mieszkająca w małym trzypokojowym mieszkaniu na warszawskim Bródnie. Dwoje starszych dzieci to uczące się nastolatki.
   Kuba Gwidosz — obdarzony urokiem osobistym podrywacz, rozflirtowany, rozpieszczany przez koleżanki, przypadkowo w swoim liceum podczas ewakuacji młodzieży z powodu fałszywego alarmu poznaje niepełnosprawną dziewczynę — niezwykle inteligentną, oczytaną, świadomą swojej ułomności, obdarzoną niespotykanym dystansem do siebie. Historia ich wzruszającej miłości jest jednym z dwóch głównych wątków powieści.
Młodsza siostra Kuby, Malwina Gwidosz, to typowa nastolatka pełna problemów ze swoimi zmiennymi humorami i rozczarowana światem dorosłych. Ociera się o anoreksję, przeżywa zauroczenie artystą, na którego koncert przypadkowo trafia. Jesteśmy świadkami jak wyrasta z tego pierwszego uczucia.
Najmłodsze dziecko w rodzinie to pięcioletnia, urocza i rezolutna Marysia. To ona jest głównym sprawcą wielu humorystycznych zdarzeń. Ponieważ po ojcu odziedziczyła inteligencję i zdrowy rozsądek, często jest najbardziej stabilną osobą w tej rodzinie.
    Losy członków rodziny Gwidoszów są dla czytelniczek emocjonujące, Autorka wraca więc do tych bohaterów także w innych powieściach.


Ewa Nowak, Kiedyś na pewno

    Kiedyś na pewno to powieść bez jednoznacznego wątku pierwszoplanowego. Pierwszoplanowe bohaterki to natomiast Dorota i Kamila — szczęściary, którym udało się znaleźć siebie, zaprzyjaźnić i nie zmarnować tej znajomości. Chociaż rodziny bohaterek są skrajnie różne, w żadnej z nich dla dzieci nie ma miejsca. Autorka po mistrzowsku pokazuje, jak relacje rodzinne przekładają się na poglądy, osobowość, samoocenę i zachowanie bohaterów. Już te dwa wątki wystarczyłyby, żeby powieść zyskała miano skomplikowanej, a to zaledwie odskocznia dla misternej fabuły i skomplikowanej rzeczywistości.
    Obie przyjaciółki poznajemy w momencie, gdy już od dawna się przyjaźnią i umieją troszczyć się bardziej o dobro tej drugiej niż o swoje własne, bo też niejedno razem przeszły. Autorka pozostawia swoim bohaterkom wiele swobody, a czytelnikowi pole dla jego własnej wyobraźni, zwłaszcza dla oceny postępowania bohaterów.
    Kamila Jutrzenko to gwiazda tańca towarzyskiego. Dziewczyna spełniona — interesująca, pracowita, silna. Jest konglomeratem wielu pozytywnych i powszechnie pożądanych cech. Nie dziwi więc nas, że ma chłopaka. Chodzą ze sobą jakiś czas i tu pojawia się pierwsze poważne pytanie: dlaczego psujemy własne życie? Dlaczego nawet mądrzy, rozsądni ludzie robią głupie, niewłaściwe, a nawet złe rzeczy?
    Dorota Janowska pozornie nie pasuje do Kamili. Jest niepewna siebie, słaba psychicznie, na pewno nie uważa się za ładną i atrakcyjną, żyje w cieniu nie tylko zjawiskowej przyjaciółki, ale też innych ludzi. Nawet boi się marzyć o uczuciu. Kiedy do ich szkoły przychodzi praktykant, zaczyna okazywać Dorocie szczególną atencję. Zakochał się? Aż tak go zauroczyła sporo młodsza uczennica? Oszalał dla niej? To się przecież zdarza. Jednak powód zainteresowania Dorotą będzie dla niej samej traumą. Żadna dziewczyna nie chciałaby być obiektem takiego zainteresowania.

Ewa Nowak, Diupa

    Nieśmiały i zagubiony Wiktor poznaję szaloną i pełną energii dziewczynę. Z kolei Wika plącze swoje życie tak, że nie umie już rozpoznać miłości, przyjaźni i dobra. Autorka pokazuje nam pół roku z życia rodzeństwa i ich najbliższych, nawet babci, jak dotąd panny na wydaniu. Ta powieść, w której papuga Diupa ma znaczący udział w początkach obiecujących znajomości, rozczuli Cię i rozśmieszy.

 

ROK SZKOLNY 2011/2012

 

Ch. Paolini, Brisingr

Przysięgi i hołdy, próby wierności, starcia wrogich sił... Eragon i jego smoczyca Saphira ledwie uszli z życiem z ogromnej bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym niebezpieczeństwom - a także splątanej sieci obietnic i przysiąg, których Eragonowi może się nie udać dotrzymać... Pierwsza z nich, złożona kuzynowi Roranowi, to obietnica ocalenia z niewoli u króla Galbatorixa jego ukochanej Katriny. Eragon jednak musi także pozostać lojalny wobec innych. Vardeni rozpaczliwie potrzebują jego siły i zdolności, podobnie elfy i krasnoludy. Gdy buntownicy zaczynają szemrać, a ze wszystkich stron zagrażają im wrogowie, Eragon jest zmuszony dokonać wybór, które zawiodą go na krańce Imperium i będą wymagać niewyobrażalnie wielkich ofiar.

 

Ch. Paolini, Dziedzictwo, t.1

Najgłośniejszy światowy megabestseller od 2003 roku. Od sierpnia 2003 roku nieprzerwanie na szczycie list bestsellerów. Eragon – bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia" wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę, lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy: wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków, czy ulegnie ciemnej mocy? Odpowiedź poznamy w "Dziedzictwie"

 

R. Riordan, Percy Jackson i bogowie olimpijscy:

 

  • Złodziej piorunów - tom 1

Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

 

  • Morze potworów - tom 2

Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy niewinna gra w zbijanego z kolegami z klasy zmienia się w śmiertelną rozgrywkę z brutalną bandą olbrzymów-ludożerców... sprawy przyjmują paskudny obrót. Niespodziewana wizyta Annabeth, przyjaciółki Percy'ego, oznacza kolejne złe wieści: magiczna granica broniąca Obozu Herosów została zniszczona przez truciznę podrzuconą przez tajemniczego wroga. Jeśli lekarstwo nie znajdzie się na czas, jedyna bezpieczna przystań dla herosów przestanie istnieć.

W porywającym, dowcipnym i cieszącym się ogromną popularnością dalszym ciągu opowieści rozpoczętej w Złodzieju pioruna Percy wraz z przyjaciółmi musi udać się w rejs po Morzu Potworów, aby ocalić obóz. Najpierw jednak odkryje szokującą rodzinną tajemnicę, która każe mu się zastanowić, czy to, że Posejdon uznał go za syna, jest zaszczytem czy okrutnym żartem.

 

  • Klątwa Tytana - tom 3

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów Kronos uknuł najbardziej po! dstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszym wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana.

 

  • Bitwa w Labiryncie - tom 4

Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez demoniczne cheerleaderki, sytuacja szybko przestaje być zła... Staje się dramatyczna. Percy nie ma dużo czasu. Zbliża się wojna między bogami a tytanami. Nawet Obóz Herosów nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ armia Kronosa szykuje się do ataku na jego niegdyś nienaruszalne granice. Aby ją powstrzymać, Percy i jego przyjaciele muszą wyruszyć na niebezpieczną wyprawę przez Labirynt - ogromną podziemną krainę, gdzie niespodzianki i zagrożenia czają się na każdym kroku. Po drodze Percy zmierzy się z potężnymi wrogami, dowie się prawdy o zaginionym bogu Panie i stanie twarzą w twarz z najstraszliwszym sekretem króla tytanów Kronosa. Ostateczna wojna zaczyna się... od bitwy w Labiryncie.

 

  • Ostatni olimpijczyk - tom 5

Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez demoniczne cheerleaderki, sytuacja szybko przestaje być zła... Staje się dramatyczna. Percy nie ma dużo czasu. Zbliża się wojna między bogami a tytanami. Nawet Obóz Herosów nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ armia Kronosa szykuje się do ataku na jego niegdyś nienaruszalne granice. Aby ją powstrzymać, Percy i jego przyjaciele muszą wyruszyć na niebezpieczną wyprawę przez Labirynt - ogromną podziemną krainę, gdzie niespodzianki i zagrożenia czają się na każdym kroku. Po drodze Percy zmierzy się z potężnymi wrogami, dowie się prawdy o zaginionym bogu Panie i stanie twarzą w twarz z najstraszliwszym sekretem króla tytanów Kronosa. Ostateczna wojna zaczyna się... od bitwy w Labiryncie.

 

J. Flanagan, Zwiadowcy Księga 2. Płonący most

Drugi tom bestsellerowej serii Johna Flanagana o Zwiadowcach - kontynuacja losów Willa i jego przyjaciół.Królestwo Araluenu przygotowuje się do wojny z okrutnym baronem Morgarathem. Will, zwiadowca Gilan oraz Horacy otrzymują ważne zadanie - wyprawiają się do sąsiadującej z Araluenem Celtii, by wezwać jej władcę na pomoc w walce z najeźdźcą.

Gdy docierają na miejsce, ich oczom ukazuje się przerażający widok - wioski Celtii są opustoszałe, wiatr hula po zniszczonych zabudowaniach, na gościńcach zaś królują bandyci. Od wyczerpanej, niemal umierającej z głodu dziewczyny, bohaterowie dowiadują się, że Morgarath uprzedził ich zamiary - zaatakował Celtię, porwał górników, a króla i jego ludzi odrzucił daleko na południe... Gdy Gilan wyrusza z wieściami do Araluenu, Will, Horacy i Evanlyn odkrywają, że plan diabolicznego hrabiego jest dalece bardziej wyrafinowany, niż mogliby sądzić.

Tylko dni dzielą Morgaratha od wybudowania mostu, który pozwoli mu przerzucić armię na ziemie królestwa. Nie ma czasu, by poinformować o tym władcę, Will i Horacy muszą wziąć sprawę we własne ręce. Ale spalenie mostu do dopiero początek kłopotów.

 

J. Flanagan, Zwiadowcy Księga 3. Ziemia skuta lodem

Po spaleniu mostu, przez który Morgarath chciał przeprowadzić armię na ziemie Araluenu, Will i Evanlyn trafiają do niewoli. Porwani przez Skandian pod dowództwem budzącego postrach Eraka, odpływają na nieznane północne ziemie.

Halt poprzysiągł ocalić Willa i uczyni wszystko, by dotrzymać obietnicy - nawet jeśli przyjdzie mu okazać niesubordynację i złamać rozkazy króla. W korpusie zwiadowców nie ma jednak miejsca dla tych, którzy kierują się własnym interesem! Pozbawiony wsparcia, odrzucony przez towarzyszy, Halt wyrusza na niebezpieczną wyprawę do odległej, skutej lodem Skandii. Towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Willa - Horacy, którego niezwykłe szermiercze zdolności mogą się bardzo przydać na dzikich i nieprzystępnych terenach, przez które przyjdzie im podróżować. Ale budzące zachwyt i grozę umiejętności młodego rycerza ściągają na mężczyzn uwagę okolicznych lordów... Czas biegnie nieubłaganie. Czy Halt i Horace ocalą Willa od losu niewolnika?

 

E. Nowak, Bardzo biała wrona

„Bardzo biała wrona" opowiada historię związku dwojga licealistów. Miłej, sympatycznej Natalii oraz Norberta, który pozornie wydaje się sympatyczny, ale skrywa przed dziewczyną ciemne strony swej osobowości. Dopiero gdy relacje między obojgiem stają się bardziej intymne, Natalia zaczyna odkrywać u chłopaka jego prawdziwy charakter.

 

N. H. Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształtowania i wychowania młodych ludzi. Co zwycięży: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

 

E. Nowak, Krzywe 10

Krzywe 10 to trzecia powieść Ewy Nowak. Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, właśnie do Krzywego, gdzie grupa nastolatków spędza wakacje. Ta mądra i pogodna książka pozwala podpatrzeć, jak współczesna młodzież radzi sobie z miłością, prawdą, przyjaciółmi oraz własnymi rodzicami.

 

E. Nowak, Drugi

Nieśmiały i wrażliwy Arek Szybalski oraz bardzo przystojny Hadrian Chabros to główni bohaterowie tej niezwykłej, pełnej subtelnego napięcia, poruszającej powieści. Obaj chłopcy, każdy po swojemu, muszą zmierzyć się z tym, co w życiu każdego nastolatka jest najtrudniejsze - z pierwszą miłością.

 

E. Nowak, Rezerwat niebieskich ptaków

Rodzina Sary Wieckiej, nastolatki z Warszawy, z dnia na dzień stała się bardzo bogata. Poznajemy ich w momencie, kiedy przywykli już do swojej zamożności. I co teraz. Jak radzić sobie z nadmiarem pieniędzy. Wieccy zdają się nie mieć żadnego sensownego pomysłu, a Sara ma tak dużo problemów, że nie starcza je czasu, by choć przez chwilę poważnie pomyśleć o życiu.

 

A. Sapkowski, Wiedźmin

Saga o wiedźminie - mistrzu miecza i fachowcu czarów strzegącym moralnej i biologicznej równowagi w czarownym świecie fantasy. Komplet składa się z siedmiu części.

 

ROK SZKOLNY 2010/2011

 

 

Stephenie Meyer, Zmierzch

Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze.

 

Cornelia Funke, Atramentowe serce

Niesamowita pełna przygód i czarów książka! Mortimer Folchart mieszka ze swoją córką Meggie w wynajętym domu i zajmuje się restauracją starych książek. To spokojne życie zmienia się, gdy odwiedza ich dziwny gość - Smolipaluch. Okazuje się, że Mortimer posiada niezwykły dar, dzięki któremu może ożywiać postaci z książek. Od tej chwili rozpoczyna się sensacyjna akcja, w której bohaterowie książkowi walczą i spiskują przeciwko Mortimerowi i jego córce, i nikt już na pewno nie wie, co jest rzeczywistością, a co fikcją literacką.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, 13. Poprzeczna

Gdy świat wydaje się kompletnie pozbawiony sensu, a codzienność karmi cię jedynie rozczarowaniami, kiedy nie umiesz znaleźć celu i tłumisz w sobie pragnienie szczęścia, być może w najczarniejszej godzinie odnajdziesz swoją ścieżkę. Agata, Zosia i Klaudia, trzy nastolatki z Anina, są tak różne, że trudno uwierzyć, by ich drogi mogły się kiedyś zejść. Połączy je jednak wspólne marzenie. A wszystko za sprawą pewnego snu.

 

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo. Czerwone krzesło

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia.. Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe...

 

John Flanagan, Zwiadowcy Księga 1. Ruiny Gorlanu

Bohaterem książki jest piętnastoletni sierota, Will, wychowanek sierocińca. Jego ojciec poniósł bohaterską śmierć w trakcie ostatniego starcia ze złym baronem Morgarathem. Syn chciałby kontynuować tradycję. Może niekoniecznie dać się zabić, ale zostać rycerzem.. Honor! Chwała! Odwaga! Problem w tym, że do Szkoły Wojowników nie przyjmują mikrego wzrostu chucherek, które regularnie zbierają cięgi od rówieśników. A Will, cóż, nie dość, że niski, jest na dodatek chudy. Za to szybko ucieka. Już wydaje się, że młodzieńcowi przypadnie mało atrakcyjna rola pańszczyźnianego chłopa, gdy nagle na scenie pojawia się tajemniczy Hart - zwiadowca.

 

Thursday the 20th. Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Ząbkowicach Śląskich. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.